Kurs wakacyjny ‘Laboratorium Aktorskie’ 24-28.07.2024

Warsztaty poprowadzą: reżyser teatralny i wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi- Franciszek Szumiński oraz instruktorka Laboratorium Meisnera – Zuzanna Predygier.

Podczas wakacyjnego kursu ‘Laboratorium Aktorskie’ stworzymy laboratoryjną przestrzeń, w której wspólnie przejdziemy proces pracy nad tekstem, pogłębiania kontaktu z partnerem oraz poznamy sposoby pozwalające na zbliżenie się do granej przez nas postaci.

Warsztaty umożliwiają zapoznanie z podstawowym ćwiczeniem Techniki Meisnera oraz z analizą tekstu i pracą nad monologiem wewnętrznym wykorzystywanymi w pracy reżyserskiej i teatralnej przez prowadzącego warsztat reżysera teatralnego Franciszka Szumińskiego. Codzienne spotkania podzielone będą na dwie części. 

Część pierwsza to poznawanie podstawowego ćwiczenia stosowanego w Technice Meisnera- repetition (‘powtórki’). Repetition opiera się na głębokim kontakcie z partnerem, w którym eksplorujemy podążanie za impulsami oraz nieskrępowany przepływ emocjonalny pomiędzy dwojgiem partnerów scenicznych. Praca opiera się na procesie a codzienne zgłębianie ćwiczenia przygotowuje organizm aktorski na drugą część warsztatu, którym są improwizacje. 

Druga część oparta będzie na tekście dramatu, który zgłębiać będziemy metodami: analizy tekstu, monologu wewnętrznego i improwizacji aktorskich, poprzez które uczestnicy warsztatów będą eksplorować relacje zawarte w tekście i problemy postaci. Powyższe ćwiczenia pomagają aktorowi spojrzeć na postać i jej życiową sytuację (później kreowaną na scenie przez aktora) w sposób osobisty i empatyczny. Pomagają lepiej zrozumieć położenie postaci i zbliżyć się do niego podczas późniejszego grania sceny. Uczestnicy warsztatów będą również prowadzili improwizacje zbudowane w oparciu o wcześniej wybraną scenę.

W trakcie warsztatu:

  • pogłębicie kontakt z partnerem scenicznym,
  • pogłębicie dostęp do swoich emocji,
  • nauczycie się kierować uwagę na partnera,
  • nauczycie się analizować tekst wnikając w relacje postaci,
  • nauczycie się korzystania z narzędzi: meisnerowskiego ćwiczenia ‘repetition’ , monologu wewnętrznego, improwizacji pogłębiającej zrozumienie postaci.

Kurs kierowany do studentów aktorstwa, zawodowych aktorów, i amatorów z wcześniejszym doświadczeniem aktorskim.

Ilość uczestników:  max 10 osób.

Ilość godzin pracy: 21 godzin

Terminy i godziny zajęć: 

  • 24-27/07 w godzinach: 17.45 – 21.45
  • 28/07 w godzinach: 11.00 – 16.00

Miejsce zajęć: GOOD STUDIO, ul. Taśmowa 1, 02-667 Warszawa

Cena:  850 zł *

*Dla studentów szkół teatralnych i obecnych studentów  Laboratorium Meisnera oferujemy zniżkę 150 zł.

Pytania oraz zapisy prosimy kierować mailowolabmeisnera@gmail.com lub przez formularz na tej stronie. Prosimy o napisanie paru zdań o sobie.

Jeżeli nie otrzymaliście od nas odpowiedzi zwrotniej, uprzejmie prosimy sprawdzić folder: SPAM. Zapewniamy, że odpowiadamy na każdego maila, który do nas jest wysłany!

BIO:

Zuzanna Predygier (ur.1994) – absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych oraz dwuletniego Pełnego Treningu w Technice Meisnera w Laboratorium Meisnera w Warszawie. Jako aktorka-tancerka uczestniczyła w międzynarodowym festiwalu tańca Warsaw Dance Days oraz współtworzyła spektakl ‘Gloria’ powstały w ramach rezydencji na Gdańskim Festiwalu Tańca. Jako aktorka brała udział w czytaniach performatywnych (Panna Maliczewska reż. Małgorzata Jakubowska Raczkowska w Teatrze Dramatycznym w Warszawie; Kościół Kobiet reż. Małgorzata Jakubowska Raczkowska i Justyna Arabska, Instytut Grotowskiego we Wrocławiu), teledyskach, etiudach reżyserskich, ostatnio zadebiutowała w filmie pełnometrażowym. Od siedmiu lat związana z Techniką Meisnera – obecnie współpracuje z Laboratorium Meisnera w Warszawie.

Franciszek Szumiński (ur. 1993) – pochodzi z Suwałk, Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych na Wydziale Aktorskim i Wydziale Reżyserii; absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii – dyplom ukończył pod kierunkiem dr. hab. Mariana Schmidta. Pracował jako wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie – na zamiejscowym Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Został nagrodzony główną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 8. Forum Młodej Reżyserii za spektakl „Zamek” według prozy Franza Kafki. Jako reżyser zadebiutował spektaklem „Dzika Kaczka” Henryka Ibsena w kieleckim teatrze im. Stefana Żeromskiego (2019 r.), jego kolejnymi spektaklami są: „Emigranci” Sławomira Mrożka w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie (2019 r.), „Śmierć Iwana Iljicza” w teatrze Wybrzeże w Gdańsku (2020 r.) i Mewa wg. dramatu Antoniego Czechowa, na Krakowskiej AST – dyplom studentów WTT (2020 r.), Oddech wg. T. Bernharda w teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie (2021 r.), Zamek wg. F. Kafki w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (2022 r.), Plac Bohaterów wg. T. Bernharda w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Trzy siostry. Wariacje w teatrze studyjnym PWSTviT w Łodzi (2023 r.). Pracował jako dramaturg przy projekcie „Młodzi w Starym On-line”; przy spektaklu pt. „Niezastane miasta”; w reżyserii Małgorzaty Jakubowskiej, realizowanym w teatrze Starym w Krakowie (2020 r.)

Prowadzący:
Franciszek Szumiński i Zuzanna Predygier
Najbliższa data:
24-28/07/2024
Cena:
850 zł (150 zł zniżki dla studentów szkół teatralnych i Laboratorium Meisnera)
Zapisy przez formularz