labmeisnera@gmail.com

10 maj 2020

Monologi Online: Wiersz a proza

Zapraszamy na kurs: Monologi techniką Meisnera

Punktem wyjścia do pracy z monologiem, niezależnie od tego czy pracujemy z wierszem czy prozą, jest zrozumienie, że monolog to tak naprawdę dialog. Możemy rozmawiać z różnymi osobami w naszej głowie – tak, jak niejednokrotnie zdarza się nam robić w życiu – lub mówić do konkretnej osoby, która jest adresatem naszego tekstu. Myśląc o technice Meisnera w ogóle, a o pracy nad monologiem w szczególe jako o sztuce akcji i reakcji, doświadczymy tego na własnej skórze podczas warsztatu. Kiedy w życiu coś do kogoś mówimy to zazwyczaj upewniamy się czy nas słyszy i czekamy na jego reakcję. To samo ma zastosowanie przy tekstach literackich. Dzięki naszej akcji i reakcji (lub jej braku), tekst literacki zaczyna wypływać z nas organicznie, zaczyna żyć. Zaś słowa, które padają są ważne i wypowiadamy je w określonym celu. Na warsztacie dowiecie się zatem po co mówicie ten tekst – jaki jest cel? Dlaczego mówicie ten tekst – jaki jest powód? I jak sprawić, żeby tekst był osobistym dla Was.Wiedza zdobyta na warsztacie przyda się Wam na potrzeby przygotowania do przesłuchań, pracy nad postacią w filmie lub/i teatrze, przed egzaminem.

Jeżeli zdecydujesz się pracować z wierszem, nauczymy Cię odczytywać go niczym nuty, które zostały napisane przez autora dla aktora. Średniówka, akcent, strofa, klauzula, przerzutnia, kadencja i antykadencja – jeśli niewiele Ci to mówi to wariant 2 jest właśnie dla Ciebie.

PROGRAM WARSZTATÓW:

13 czerwca –nauka mówienia wierszem

14/15/16 czerwca
analiza tekstu (przychodzicie z całkiem nowym tekstem lub znanym, ale nauczonym na „biało”)

– „AS IF” budowanie pomostu miedzy aktorką/aktorem a postacią

Taktyki Aktorskie jako element pracy nad postacią

Na kurs należy przygotować krótki tekst monologu, na którym będziecie Państwo pracować. Nie musi być długi.  Wystarczy 15-20 zdań prozy (wariant 1) lub wiersz ( wariant 2 ). Proszę o uczenie się „na biało” mechanicznie, jakbyście czytali książkę telefoniczną.  Respektując znaki zapytania oraz kropki. Można również odświeżyć znany już sobie tekst ale prosimy bez interpretacji. Prosimy o przesłanie nam tekstu mailowo.


Platforma ZOOM na której będziemy pracować będzie wiernie odzwierciedlać warsztaty stacjonarne, każdy z uczestników będzie widział się nawzajem. Pobranie platformy jest darmowe co za tym idzie nie wiąże się to z innymi kosztami. Po testach doszliśmy do wniosku, że wrażenie oraz doświadczenie zdobyte na kursie on-line będzie zaskakująco podobne do tego zdobytego przy pracy na żywo!  Będziecie mieli możliwość ćwiczyć w parach w ‚pokojach online’ , przed oczami prowadzących i uczestników jak i zarówno indywidualnie w trakcie ćwiczeń innych.

Prosimy przygotować jakiś zeszyt i coś do pisania. Zalecamy użycie komputera, laptopa, ewentualnie tabletu, tak, żeby obraz był w miarę duży.

Dzień przed kursem będziecie mogli przetestować platformę. Pokażemy Wam jej funkcje, tak aby w dniu kursu, nie trzeba było już się martwić aspektami technicznymi.


Kurs MONOLOGI techniką Meisnera oferuje dwa warianty. Jeden z nich 3-dniowy w przypadku pracy nad PROZĄ oraz drugi 4-dniowy w przypadku pracy na WIERSZEM.

WARIANT 1 ( praca z prozą )

14/15/16 czerwca ( kurs MONOLOGI techniką Meisnera ) godziny sesji: dni powszednie 18-21.00 (lub 18-22 w przypadku 7-8 uczestników), weekend 11-14.00 (11-15.00 w przypadku 7-8 uczestników)

+ 13 czerwca ( spotkanie techniczne )
godz 10.30

Cena promocyja: 280 zł ( na czas pandemii koronawirusa)

Cena regularna: 350zł
——————————————————————————————-

WARIANT 2 ( praca z wierszem )

13 czerwca ( nauka mówienia wierszem )
godz 11.00 do ( w zależności od ilości uczestników maks 4 godz. )
14/15/16 czerwca ( kurs MONOLOGI techniką Meisnera )
godziny sesji: dni powszednie 18-21.00 (lub 18-22 w przypadku 7-8 uczestników), weekend 11-14.00 (11-15.00 w przypadku 7-8 uczestników)

+ 13 czerwca ( spotkanie techniczne )
godz 10.30

Cena promocyjna: 370 zł (na czas epidemii koronawirusa)

Cena regularna: 470 zł
——————————————————————————————-


Pytania oraz zapisy prosimy kierować mailowo: labmeisnera@gmail.com Proszę wysłać kilka słów o sobie.

Na życzenie wystawiamy zaświadczenie o ukończeniu kursu oraz rachunki. Laboratorium Meisnera zastrzega sobie prawo do wyboru uczestników kursu na podstawie nadesłanych zgłoszeń.